Artykuły

Jak pozbyć się czkawki?

Na pewno zdarzyło się wam nie raz… że zaskoczyła was czkawka i był to moment, którego nawet się nie spodziewaliście. Stwarza to w pewnym sensie dyskomfort i stres, gdyż…

Na pewno zdarzyło się wam nie raz… że zaskoczyła was czkawka i był to moment, którego nawet się nie spodziewaliście. Stwarza to w pewnym sensie dyskomfort i stres, gdyż nie chcemy, aby zabawne dźwięki, wydobywające się z naszego wnętrza były słyszalne dla innych. Czkawka to nic innego, jak nieregularne skurcze mięśni odpowiadających za oddech i przeponę. Wówczas przepona zaczyna intensywną pracę i nie mamy nad tym żadnej kontroli.

Czkawka- przyczyny

Ten problem jest wynikiem przejedzenia się. Dzieje się tak dlatego, że ilość pokarmów, które trafiają do organizmu powodują skurcze i rozkurcze żołądka. Pikantne jedzenie tak samo może wywołać „czkający problem”. Co niektórzy zastanawiają się nawet czy to nie choroba, która wymaga pomocy lekarza, jednak to myślenie jest błędne. Czkawka powstaje też, kiedy mamy co czynienia z nadmiernym stresem, dlatego jeśli mamy możliwość, próbujmy z nią walczyć.

Kilka znanych i mniej znanych sposobów na czkawkę

Z czkawką można walczyć na wiele różnych sposobów. Jedne okazują się skuteczne, inne mniej. Ale mimo tego… warto znać je wszystkie!

  • Wstrzymanie oddechu – Chwyć w płuca jak najwięcej powietrza i nie wypuszczaj, połykając w tym czasie ślinę
  • Strach – Pozwól na to, by ktoś Cię przestraszył. Wtedy w organizmie wzrasta stężenie dwutlenku węgla i czkawka znika.
  • Łyżeczka cukru – Ma to na celu oszukać organizm, który będzie skupiony na przełykaniu
  • Kawałek lodu – jak w przypadku cukru, odwracamy w ten sposób uwagę organizmu, by mógł skupić się na czymś innym
  • Szklanka wody na jednym wdechu – wstrzymane powietrze to zwiększone stężenie CO2, woda zaś jest dodatkiem i organizm będzie musiał skupić się na niej.