Artykuły

Jak pokonać kurzajkę?

Poznaj sposoby na zwalczenie kurzajki

Często bywa tak, że spotykamy na drodze kogoś, kto krępuje się podać nam dłoń. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów może być kurzajka, która oszpeca naszą skórę i w dodatku jest bardzo trudna do usunięcia. Ten problem jest wywoływany przez zakażenie wirusem HPV. Może się zdarzyć, że kurzajka zniknie sama, lecz działa to także w drugą stronę, gdyż może odrosnąć na nowo, nawet jeśli została zniszczona. Kurzajka najczęściej powstaje na rękach, lecz mogą także zaatakować inne okolice, takie jak stopy. W takiej sytuacji może pojawić się problem podczas chodzenia. Zakazane jest rozdrapywanie ich, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpi rozsiew bakterii. Kurzajką można zarazić się bardzo łatwo, chociażby przez dotyk, czy kontakt z zainfekowanym przedmiotem, który był w rękach zainfekowanej osoby.

Leczenie kurzajek łagodną metodą

Kiedy zauważymy u siebie zainfekowaną część ciała warto jest udać się do lekarza, gdyż przepisze nam on odpowiednie leki i będziemy mogli zacząć leczenie farmakologiczne. Jest bezbolesne i nie potrzeba ogromnego wkładu pieniędzy, dodatkowo leki nie pozostawiają po sobie śladu. Trzeba jednak być konsekwentnym i smarować zainfekowane miejsce codziennie. Poleca się także ochronienie zdrowej skóry wokół kurzajki. W tym celu najlepiej zastosować bezbarwny lakier do paznokci lub wazelinę, gdyż leki przeciwko kurzajkom mają w sobie substancje żrące.

Leczenie kurzajek metodami agresywnymi

Kurzajkowa infekcja bywa bardzo natrętna, dlatego nie na każdy ma możliwość leczenia jej farmakologicznie. Ten rugi przypadek, dużo gorszy, zaczyna się od wizyty u dermatologa. Do metod bardzo skutecznych zalicza się wyłyżeczkowanie kurzajki, jednak trzeba pamiętać o tym, że po tym zabiegu może pozostać przebarwienie na skórze. Nieco łagodniejszą metodą jest krioterapia- czyli wymrażanie ciekłym azotem. W wielu przypadkach nie pozostawia po sobie śladu, jednak może zakończyć się odbarwieniem skóry. Czasami bywa tak, że trzeba powtórzyć zabieg, dzięki temu można mieć pewność, że kurzajka nie powróci.