Artykuły

Jak guma do żucia wpływa na zęby?

Czy guma do żucia może zaszkodzić naszym zębom?

Na pewno często zastanawiamy się, ile prawy jest w reklamach, które promują gumy do żucia. Czy ten… Tak bardzo popularny produkt faktycznie pomaga naszym zębom i stanowi dla nich ochronę?

Aktualnie, na dzisiejszym runku można spotkać się z wieloma rodzajami tego właśnie produktu. Ma on swoje zalety, ale nie oznacza to, że można sięgać po niego cały czas.

Działanie gumy na jamę ustną – kiedy warto ją żuć

Guma do żucia działa przede wszystkim odświeżająco na nasz oddech. Coś takiego sprawdza się w momencie, gdy nie mamy warunków, by wyszczotkować swoje zęby. Najważniejsze jednak jest to, aby sięgać po gumę bez cukru i należy stosować ją tylko w awaryjnych sytuacjach, ponieważ w żadnym stopniu, nie zastąpi nam ona codziennego mycia zębów.

Czy żucie gumy szkodzi zębom?

Oczywiście, jak każdy produkt, guma do żucia ma również swoje wady, które mogą zaszkodzić naszym zębom. Powstało bowiem wiele badań, które potwierdzają, że nie powinno się żuć gumy dłużej niż 15 minut. Nie powinno się tego robić też zbyt często – 2 razy na dobę w zupełności wystarcza. Wszystko to dlatego, że żucie gumy może doprowadzić do tak zwanego bruksizmu, czyli innymi słowy – nocnego zgrzytania zębami. Oprócz tego, mogą pojawić się również bóle głowy w strefie skroniowej. Dzieje się tak przez nadwyrężenie stawu żuchwowego. Warto również wspomnieć o tym, że przez zbyt częste stosowanie gumy, może mieć do czynienia z problemami trawiennymi, które wynikają z przedawkowania zamiennika cukru, jaki występuje w gumach.