Artykuły

Jak dbać o siebie jesienią?

Jesienią nasz organizm narażony jest na liczne infekcje. Jak nie dać się jesiennym chorobom?

Jesień przychodzi nagle i rzadko daje nam się przygotować na niskie temperatury, które dokuczają nam zwłaszcza wcześnie rano oraz wieczorami. Jeszcze niedawno wychodziliśmy z domu na krótki rękaw – dziś ciężko obyć się bez chustki lub szalika, bo poranne przymrozki zaczynają należeć do codzienności. Nagłe ochłodzenie może sprawić, że przeziębimy się już na początku jesieni – czyli wtedy, gdy powinniśmy jeszcze moc cieszyć się jej złotymi kolorami i starać się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu. Dlatego warto w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie, by uniknąć wrześniowych i październikowych wizyt u lekarza.

  • Rada numer 1: Ciepło się ubieraj

Nawet jeśli za oknem widzimy bezchmurne niebo i pełne słońce, to warto pamiętać, ze jest to pułapka! Temperatura mimo to może wynosić zaledwie kilkanaście stopni, a silny wiatr bardzo szybko przeziębi nasze gardło i sprawi, że będziemy kaszleć i wycierać nos przez następny tydzień. Dlatego nie wychodźmy z domu bez kurtki i szalika – zwłaszcza rano oraz wieczorami. Warto też zawsze mieć przy sobie parasol, który pomoże nam uniknąć nagłego zmoknięcia i późniejszego przeziębienia.

  • Rada numer 2: Pamiętaj o właściwej diecie

Twój organizm potrzebuje jesienią energii do tego, by chronić się przed infekcjami, więc odżywiaj się zdrowo i różnorodnie. Dostarczaj sobie niezbędnych witamin, jedząc owoce i warzywa. Dobrym pomysłem są też  rozgrzewające napoje, np. herbaty z dodatkiem cytryny czy malin, które mają dużo witaminy C.

  • Rada numer 3: Dbaj o ciepło w domu

Staraj się, by w Twoim domu było ciepło, zwłaszcza nocą, bo jeśli wychłodzisz organizm podczas snu, możesz rano obudzić się z katarem, a wizyta u lekarza Cię nie ominie. Zmień tez pościel na zimować – grubszą i cieplejszą – a z szafki wyciągnij już ciepłe kapcie.

Jeśli właściwie o siebie zadbasz, jesień spędzisz w zdrowiu i w pełni będziesz zmógł cieszyć się jej urokami!