Artykuły

Jak dbać o dziecięce zęby?

Dbanie o zęby mleczne jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia dzieci oraz wyrobienia właściwych naw

Wszyscy troskliwi rodzice z pewnością mają świadomość tego, że dbanie o zdrowie dziecięcych zębów jest niezwykle ważne. Choć mleczne zęby po kilku latach wypadają, to nie można ich zaniedbywać. Próchnica, która się na nich rozwija, jest groźna dla całego organizmu, a przy tym może przenieść się na zęby stałe, gdy już się pojawią. Ponadto uczenie dzieci właściwej higieny ma ogromne znaczenie dla ich późniejszych nawyków i zachowań. Jeśli już od początku będą nauczone, jak myć zęby oraz przyzwyczają się do regularnych wizyt u dentysty, późniejsze dbanie o zdrowie jamy ustnej będzie dla nich zupełnie naturalne i bardzo łatwe.

Jak dbać o zęby najmłodszych?

Mycie zębów jest ważne już od chwili ząbkowania. Istnieją specjalne szczoteczki dla najmłodszych – można je nałożyć na palec, dzięki czemu mycie ząbków z ich użyciem jest bardzo proste. Po pojawieniu się kilku mleczaków można zastąpić ją zwykłą szczoteczką. Zęby dziecka należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, pamiętając o oczyszczeniu ich z każdej strony.

Pierwsze kroki w samodzielnym myciu zębów

Gdy dziecko jest już w stanie stabilnie chwycić szczoteczkę w dłoń, warto zacząć naukę samodzielnego mycia zębów, pokazując mu – najlepiej w lustrze – jak dobrze to robić, a potem pozwalając mu naśladować te ruchy. To ważne, by maluch jak najwcześniej nauczył się prawidłowego mycia zębów. Jeśli ma problemy, można mu w tym pomagać, pamiętając jednak, by jak największą część zadania wykonywał sam.

Pasta do zębów i szczoteczka

Istnieją specjalne pasty do zębów przeznaczone dla dzieci – warto zaopatrzyć się właśnie w taką. Jeśli zaś chodzi o szczoteczkę, należy zainwestować w taką z miękkim włosiem i niewielką główką.

Odwiedziny u dentysty od najmłodszych lat

Niezwykle ważne jest także to, by jak najszybciej zacząć przyzwyczajać malucha do odwiedzin u stomatologa. To pozwoli wyeliminować ryzyko, że w przyszłości wizyty te będą stresujące. Warto wybrać gabinet przystosowany do przyjmowania najmłodszych pacjentów i robić wszystko, by wspomnienie każdej wizyty u dentysty było dla dziecka jak najbardziej pozytywne.