Czym są implanty zębów?

Implanty zębów pełnią tę samą rolę co korzenie zębów. Umieszcza się je na stałe w kości szczęki lub żuchwy, dzięki czemu, podobnie jak protezy, mosty czy korony, stają się elementem odbudowy protetycznej w miejscu ubytku zębowego. Obecność implantu nie zamaskuje ubytku, jednak jest niezbędna, by przywrócić funkcjonalność oraz pierwotny wygląd zęba, a pacjentowi zagwarantować komfort, bezpieczeństwo i możliwość normalnego funkcjonowania.

 

Materiałem, którego używa się do wytwarzania implantów, jest tytan. Jest on używany w tym celu ze względu na jego biozgodność z żywą tkanką – organizm nie odrzuca go jako ciała obcego. Tytan nie ma szkodliwego działania na ludzki organizm – nie ma działania rakotwórczego czy radioaktywnego, a ponadto jest odporny na procesy korozji, jest więc materiałem doskonałym do tego celu.

Implanty dobierane są do pacjenta indywidualnie, po analizie wykonanej przez lekarza. Wyglądają jak niewielkie śruby, które wszczepia się w kość w ten sposób, by zostały nią później naturalnie obudowane (osteointegracja). Dzięki temu implant jest stabilnie osadzony w kości.

Jak wytrzymałe są implanty? To zależy od tego, jak dobrze się o nie dba. Mogą wytrzymać nawet wiele lat, jeśli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej oraz unika uszkodzeń mechanicznych.

Wszczepienie implantu nie jest bolesnym zabiegiem, choć wielu pacjentów obawia się bólu. Zabieg jest przeprowadzany pod znieczuleniem, natomiast po zabiegu stosuje się leki przeciwbólowe, które skutecznie eliminują wszelkie dolegliwości bólowe towarzyszące gojeniu się kości po umieszczeniu w nim implanta.

Leczenie implantami jest skuteczne w 98% – oznacza to, że przypadki, gdy implant się nie przyjmuje, są niezwykle rzadkie. Zadaniem lekarza jest dokładne przebadanie pacjenta przed rozpoczęciem leczenia – dzięki temu jest on w stanie ocenić zasadność takiego rozwiązania i wyeliminować ryzyko nieudanego leczenia.

Implanty – dla kogo ta forma leczenia?

Z implantów mogą skorzystać osoby, które mają brak w uzębieniu, jednak aby upewnić się, że w danym przypadku leczenie tą metodą jest możliwe, dentysta musi dokładnie zbadać pacjenta i ocenić, czy implant zostanie zaakceptowany przez organizm. W tym celu musi sprawdzić jakość kości z pomocą badań radiologicznych lub tomografii.

Gdy pojawia się ubytek w uzębieniu, grozi to zdrowiu pacjenta i jego codziennemu funkcjonowaniu. Pozostałe zęby w jamie ustnej stopniowo zaczynają przesuwać się w miejsce, gdzie powstał ubytek. Dlatego brak jednego zęba jest wskazaniem do wstawienia implantu lub innej formy odbudowy protetycznej – np. mostu.

Również w przypadku, gdy ubytków w uzębieniu jest więcej, zastosować można implanty. Rozwiązanie to pozwala na zahamowanie zaniku tkanki kostnej. To, jaką ilość implantów można wszczepić, zależy od indywidualnego stanu pacjenta – to znaczy od stanu kości, który wcześniej bada lekarz. W przypadku całkowitej utraty zębów możliwe jest leczenie z użyciem protez stałych lub ruchomych. W tym przypadku implant ma zagwarantować stabilizację protezy, polepszyć komfort pacjenta w codziennym funkcjonowaniu (mówieniu, przeżuwaniu) oraz ułatwić higienę jamy ustnej.

W niektórych przypadkach jednak wstawienie implantu jest niemożliwe. Dotyczy to między innymi pacjentów cierpiących na choroby psychiczne, choroby krwi (np. zaburzenia krzepnięcia) oraz cukrzycę. Metoda ta nie powinna być też stosowana u pacjentów w wieku poniżej 16 lat, osób palących papierosy lub nadużywających alkoholu oraz oczywiście u tych, u których nie pozwala na to stan kości.

Czy warto zdecydować się na leczenie implantologiczne?

Tak, jeśli chcemy skorzystać z najskuteczniejszej dostępnej metody leczenia ubytków w uzębieniu. Brak nawet jednego zęba może być bardzo szkodliwy dla zdrowia i samopoczucia pacjenta – może skutkować znacznym pogorszeniem stanu jamy ustnej. Na wszczepienie implantu może się zdecydować osoba, która:

– utraciła jeden ząb – w takim przypadku zalecane jest wszczepienie implantu oraz po kilku miesiącach (gdy kość się zrośnie) nałożenie korony;

– utraciła kilka zębów – dzięki implantom oraz mostom nie jest konieczne stosowanie protezy;

– utraciła wszystkie zęby – w tym przypadku możliwe jest założenie protezy ruchomej umieszczanej na wszczepionych w kość implantach w ilości od 2 do 4, lub protezy stałej podtrzymywanej przez implanty (około 6 w dolnej kości, a 8 w górnej). W takim przypadku inną możliwością jest także założenie mostu opartego na 6-8 implantach. Rozwiązania te sprawiają, że pacjent odczuwa komfort porównywalny z tym, jak gdyby posiadał własne zęby.

Dlaczego warto zastosować implanty?

Zabieg wszczepienia implantów jest przede wszystkim stuprocentowo bezpieczny oraz bezbolesny. Leczenie tą metodą wiąże się z mnóstwem korzyści z punktu widzenia pacjenta. Warto zwrócić uwagę na wysoką funkcjonalność oraz na względy estetyczne. Pacjent może dopasować wygląd wypełnienia do wyglądu pozostałych zębów, dzięki czemu efekt prezentuje się naturalnie.

Implanty są na stałe połączone z kośćmi, dlatego też nie ma obaw o to, że któryś z nich wypadnie. Dzięki temu pacjent ma możliwość swobodnego rozmawiania, jedzenia, śmiania się. Łatwiej jest dzięki nim zachować zdrowie jamy ustnej, a ich pielęgnacja jest łatwa – polega na regularnym szczotkowaniu i czyszczeniu nicią dentystyczną oraz odwiedzaniu stomatologa, czyli dokładnie tak jak w przypadku naturalnych zębów. Korzyści zdrowotne przekładają się na lepsze samopoczucie pacjenta, wzrost jego pewności siebie, komfortu i swobody w codziennym życiu. Brak uzębienia skutkuje często przyspieszonymi procesami starzenia się, w wyniku zaniku kości. Implanty eliminują ten problem i pomagają zachować właściwy kształt szczęki, a w związku z tym – młodszy i naturalny wygląd twarzy.

Kolejną zaletą zastosowania implantów jest fakt, że nie wymaga to szlifowania zębów, tak jak to się dzieje w przypadku leczenia protetycznego (np. instalacji mostu opartego na sąsiednich zębach). Natomiast materiał, z którego wykonane są implanty, czyli tytan, jest biozgodny z tkankami organizmu, dzięki czemu rozwiązanie to zyskuje na trwałości oraz bezpieczeństwie.

Co wybrać: leczenie kanałowe czy implanty?

Niektórzy pacjenci zastawiają się nad tym, którą z metod leczenia zastosować – implanty czy leczenie metodą kanałową. Wybór sprowadza się tutaj do tego, czy pacjent chce usunąć ząb i wstawić w jego miejsce implant, czy zachować ząb dzięki leczeniu kanałowemu. Dentyści w takich przypadkach polecają jednak leczenie zębów, a nie ich usuwanie. Naturalny ząb jest bowiem dla pacjenta dużo bardziej wartościowy i nawet najlepszej jakości implant nie będzie w stanie go w stu procentach zastąpić. Leczenie kanałowe jest też opcją korzystniejszą finansowo. Ząb po leczeniu kanałowym, mimo że martwy, wciąż pełni swoje funkcje i może być zachowany jeszcze przez wiele lat.

W leczeniu kanałowym wykorzystuje się niekiedy urządzenie jakim jest mikroskop stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe staje się ratowanie zębów, które w innym przypadku musiałyby być wyrwane. Precyzyjne zabiegi możliwe są dzięki szybkiemu postępowi stomatologii, a pacjenci mają obecnie znacznie większe szanse zachowania swojego naturalnego uzębienia na wiele kolejnych lat.

Implanty natomiast stosować można wtedy, gdy pojedynczy ząb jest już całkowicie zepsuty lub kiedy jego utrata nastąpiła np. na skutek wypadku. Zadaniem implantu jest rekompensowanie utraconego zęba, ale nie zastępowanie zęba, który da się jeszcze uratować.

Implanty a procesy starzenia

Jeśli pacjent traci ząb, jedną z konsekwencji może być przyspieszone starzenie się twarzy. Rysy zmieniają się, gdy w jamie ustnej brakuje pełnego uzębienia, które dotąd ją wypełniało i nadawało twarzy określony kształt. W rezultacie szczęka oraz żuchwa mogą zacząć się stopniowo zapadać, usta stają się cieńsze, a na szyi oraz na samej twarzy (zwłaszcza w okolicach ust) szybciej pojawiają się zmarszczki – wszystko to w wyniku zmiany w stanie uzębienia. Wszczepienie implantu jest zatem nie tylko formą leczenia ubytków zębowych, ale także metodą zapobiegania niekorzystnym zmianom w wyglądzie twarzy.

Implant a proteza zębowa

Pacjenci mający ubytki w uzębieniu mają kilka możliwości rozwiązania tego problemu – dlatego też często stają przed wyborem: implanty czy proteza zębowa? Żeby podjąć trafną decyzję, najlepiej jest zapoznać się z cechami obu rozwiązań i zobaczyć, jakie są między nimi różnice.

Implanty to elementy, która są na stałe umieszczane w jamie ustnej. Proteza natomiast może być z niej wyjmowana. Różnica tkwi także w sposobie pielęgnacji. Implanty z koronami czyszczone są tak samo jak naturalne zęby, a zatem trzeba je szczotkować za pomocą pasty i szczoteczki. Jeśli natomiast chodzi o protezę, jej czyszczenie odbywa się po wyjęciu z ust. Niewątpliwie przewagą implantów nad protezą jest to, że z ich użyciem można pogryźć właściwie każdy rodzaj pokarmu – proteza nie zawsze to umożliwia.

Wiele osób decyduje się na wybór implantów nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale także estetycznych – dla zwiększenia własnej pewności siebie. Niekiedy protezy wyglądają nienaturalnie i znacznie zmniejszają atrakcyjność uśmiechu. Niewłaściwie dobrana proteza może być także źródłem bolesnych podrażnień lub nawet zapalenia dziąseł.

Trzy kroki dzielą Cię od implantów

Jeśli chcesz poddać się leczeniu implantologicznemu, będziesz musiał wykonać trzy kroki:

1) Wizyta u dentysty – podczas wizyty stomatolog oceni, czy w Twoim przypadku wszczepienie implantów jest możliwe i bezpieczne.

2) Szczegółowe badania – na ich podstawie okaże się, czy stan kości pozwala na wykonanie zabiegu i czy wszczepione implanty się przyjmą.

3) Zabieg wszczepienia implantów – leczenie implantologiczne jest długotrwałe i nie kończy się na jednym zabiegu. Na początku wszczep tytanowy umieszczany jest w kości, która następnie potrzebuje czasu, by się zregenerować i obudować implant. Następnie przychodzi czas na wykonanie uzupełnień protetycznych. Ogólnie wśród uzupełnień protetycznych (stosowanych zarówno z implantem, jak i bez) można wyróżnić:

– korony – elementy o kształcie zęba, które umieszczane są na implancie lub na naturalnym zębie,

– mosty – połączone ze sobą korony,

– łączniki – elementy łączące implanty z koronami,

– licówki – drobne płaty porcelanowe, które umieszczane są na powierzchni zęba, aby ją wyrównać.