Czy guma do żucia jest zdrowa? Jakie sekrety w sobie kryje?
Wiele reklam pokazuje gumy do żucia w bardzo dobrym świetle. Zapewniają, że ten produkt daje zębom ochronę przed powstawaniem próchnicy. Lecz… czy aby na pewno warto wierzyć w to wszystko? Należy tutaj wziąć pod uwagę bardzo ważną kwestię, otóż… producenci gum do żucia często nie informują o skutkach ubocznych, które mogą się pojawić. Często także skład tych produktów nie jest ujawniany w pełni, bądź po prostu nie zwracamy na niego uwagi. Mimo wszystko warto zapoznać się z tym, co zawiera w sobie guma do żucia.
Z czego składa się guma do żucia?
Do składu tego produktu należy zaliczyć kilka elementów, które stanowią właściwie podstawę. Mamy jednak wiele rodzajów gum, których receptura jest różna. Mimo tego, do składników jakie znajdziemy w każdej gumie zaliczają się:
-
guma – jest to substancja, która nie podlega trawieniu, dająca właściwości żujące
-
konserwanty – wydłużają termin przydatności
-
żywica – nadaje twardość gumie
-
wypełniacze (talk, węglan wapnia)
-
aromaty (naturalne bądź syntetyczne) – nadają gumie smak
-
środki zmiękczające takie jak: woski, parafina, oleje roślinne – odpowiedzialne są za utrzymywanie wilgoci w gumie i zapobieganiu jej twardnieniu
-
substancje słodzące – cukry bądź słodziki bez cukru np. aspartam, ksylitol
Czy skład gumy do żucia jest dla nas bezpieczny?
Jeśli chodzi o gumy do żucia, uznaje się, że zaliczają się do tych bezpiecznych produktów. Należy jednak uważać, gdyż co niektórzy producenci używają składników, które niekoniecznie mogą dobrze wpłynąć na nasz organizm, a zaliczają się do nich:
-
butylowany hydroksytoluen
-
dwutlenek tytanu
-
sztuczne słodziki
Jeżeli jednak zdecydujemy się na żucie gumy, która nie zawiera cukrów, pomożemy w ten sposób naszym zębom oraz jamie ustnej, zachować prawidłowe pH. Do najbardziej skutecznych gum zaliczają się takie, do jakich produkcji zastosowano słodzenie ksylitolem. Hamuje on wzrost bakterii i chroni zęby przed uszkodzeniem szkliwa, usuwa też nieprzyjemny oddech. W razie innych, bądź podobnych problemów, na które nie możesz znaleźć sposobu warto mimo wszystko skonsultować się z lekarzem.