Artykuły

Grzybica- jak sobie z nią radzić?

Nie daj się grzybicy, pokonaj ją!

Grzybica jest dość powszechnym problemem, wielu się z nią zmaga szczególnie latem. Początek tego problemu stanowią małe pęknięcia, które wywołują nieprzyjemne uczucie swędzenia. Skóra, która została objęta grzybicą staje się wokół biała, jest wilgotna w dotyku i bardziej pulchna. Po dłuższym czasie to miejsce zostaje pokryte pęcherzykami. Jest bardzo podatna na pękanie i zakażenia przez bakterie a następnie pojawia się ból oraz pieczenie a towarzyszy temu wszystkiemu nieprzyjemny zapach. Zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do tego, że grzybica zacznie się przenosić na inne części ciała.

Jak leczyć grzybicę?

W pierwszej kolejności z tym problemem powinniśmy udać się do dermatologa. Nie powinno leczyć się grzybicy samodzielnie, gdyż może to doprowadzić do nowotworu. Na początku zazwyczaj stosuje się leczenie miejscowe, czyli smarowanie miejsca objętego grzybicą przepisanym przez lekarza lekiem- jest to zazwyczaj krem bądź maść. W przypadku, w którym nie uda nam się zwalczyć w ten sposób grzybicy nastanie konieczność leczenia jej doustnie. W tym celu korzysta się codziennie ze specjalnych preparatów. Można zażywać także lek metodą nowoczesną- pulsową.

Grzybica- jak sprawić, by nie powróciła?

Trzeba pamiętać o cierpliwości, gdyż cała kuracja odgrzybiania tego wymaga. Należy doprowadzić ją do końca, bez przerywania. Nawet kiedy wydaje nam się, że choroba szybko znika, grzyb nadal oblega naszą skórę, więc jeśli leki zostaną odstawione zbyt wcześnie, może dość do ponownego rozmnożenia się grzyba. Po skończonym leczeniu przede wszystkim trzeba pozbyć się wcześniej używanych gąbek, pumeksów, szczotek do stóp. Narzędzia do manicure należy odkazić a używane ręczniki, skarpetki konicznie wygotować. Nie zapominamy także o butach, które trzeba zdezynfekować.