Jeśli chodzi o fluoryzowanie zębów, jest to metoda, jaka pozwala zapobiec próchnicy. Fluor bardzo korzystnie wpływa na powierzchnię zęba, na której znajduje się szkliwo. Zaleca się obecnie fluoryzację kontaktową…
Jeśli chodzi o fluoryzowanie zębów, jest to metoda, jaka pozwala zapobiec próchnicy. Fluor bardzo korzystnie wpływa na powierzchnię zęba, na której znajduje się szkliwo. Zaleca się obecnie fluoryzację kontaktową- jest stosowana najczęściej. Zabieg ten ma działanie profilaktyczne, a wykorzystywane są do niego związki fluoru. Jest to jeden z pierwiastków chemicznych, który ma dużą aktywność chemiczną. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże ilości fluoru mogą mieć toksyczne działanie, więc lepiej z tym nie przesadzać i ograniczyć się jedynie do profilaktyki.
Jak przebiega fluoryzacja?
Dzisiaj wiele jest metod, jakimi cieszy się fluoryzacja. Bardzo często dentyści stosują ją w formie żelu, bądź lakieru. Można także używać pianek, w których to dochodzi do wysokiego stężenia fluoru. Aby jednak przystąpić do takiego zabiegu należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić zęby. Następnie nakładana jest odpowiednia warstwa fluoru, która utrzymać się może nawet do kilku godzin. Uwalnia ona do szkliwa jony fluorkowe, które mają właściwości ochronne. Jeśli zaś chodzi o piankę, nie zostaje ona długo w ustach, gdyż wykorzystywane są do tego specjalne nośniki, które są wyjmowane po kilku minutach. Wszystkie pozostałości w jamie ustnej należy dokładnie wypłukać.
Czy fluoryzacja jest szkodliwa?
Jeśli decydujemy się na fluoryzację zębów, musimy uważać, aby nie przesadzić z fluorem i nie przekroczyć odpowiedniej dawki, gdyż ma on działanie toksyczne niebezpieczne dla życia i zdrowia. Należy też pilnować, aby fluor nie dostawał się do organizmu drogą pokarmową. Tak więc trzeba zwrócić szczególną uwagę na nasze dzieci i nie dopuszczać do tego, by połykały pastę do zębów.