Artykuły

Fluor nawet dla małych dzieci?

Amerykańska organizacja stomatologiczna ADA (American Dental Association) zweryfikowała ostatnio swoje wskazania na temat stosowania pasty z zwartością fluoru przez małe dzieci. Według Council on Scientific Affairs, dzieci powinny używać pasty z fluorem już od momentu pojawienia się pierwszego zęba, choć oczywiście ilość tej substancji początkowo powinna być śladowa. Dopiero z czasem stopniowo powinno się ją zwiększać.

Wcześniej Rada Naukowa ADA twierdziła, że do drugiego roku życia dzieci nie powinny mieć kontaktu z fluorem. Szczotkowanie zębów miało się odbywać jedynie przy pomocy szczoteczki zwilżonej wodą. Obecnie jednak organizacja zauważa znaczenie fluoru już przy pierwszych zębach dzieci.

Wciąż jednak istnieją obawy dotyczące fluorozy – choroby, której przyczyną jest dostarczenie do organizmu zbyt dużych ilości fluoru i która może zaburzać prawidłowy rozwój uzębienia. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, dlatego ilość fluoru w przeznaczonych dla nich pastach powinna być odpowiednio dobrana do ich wieku.