Artykuły

Fast-food szkodzi zębom

Pizza, hamburgery i hot-dogi – dlaczego są wrogami zdrowych zębów?

O tym, że dania typu fast-food są szkodliwe dla zdrowia, wie chyba każdy. Nie każdy jednak ma świadomość tego, że jedzenie posiłków tego typu nie tylko grozi otyłością i pogarsza parametry zdrowotne całego organizmu (np. podwyższa poziom niezdrowego cholesterolu), ale także szkodzi jamie ustnej. W jaki sposób?

Dlaczego dentyści odradzają jedzenie fast-foodów?

Przede wszystkim fast-foody zawierają dużo cukru i soli. Są to ponadto zwykle wysoko przetworzone produkty, które silnie przywierają do zębów i ułatwiają rozwój bakteriom próchnicowym. Co więcej, sam fakt popijania hamburgerów czy pizzy colą i innymi słodzonymi napojami również zwiększa ryzyko powstania próchnicy.

Warto też zwrócić uwagę na nawyki związane z jedzeniem fast-foodów. Zwykle spożywa się je na szybko, w mieście, bez możliwości późniejszego umycia zębów – co jest przecież ważnym zaleceniem dentystów. Takie szybkie, niezdrowe posiłki w ciągu dnia na dłuższą metę mogą bardzo mocno zaszkodzić zębom.

Dentysta radzi

Co więc może doradzić dentysta osobom, które mają w zwyczaju jedzenie posiłków fast-food? Przede wszystkim warto spróbować je zastąpić innymi produktami – mniej przetworzonymi i mniej nasyconymi cukrem. Po drugie, colę lub inny słodki napój można zastąpić wodą, która nie tylko jest zdrowsza i tańsza, ale pozwoli także chociaż częściowo oczyścić zęby z resztek jedzenia. Po trzecie, warto zadbać o możliwość umycia zębów po każdym posiłku w ciągu dnia lub przynajmniej o zapas gum bez cukru, których kilkunastominutowe żucie także może być bardzo pomocne w walce z bakteriami.