Artykuły

Elektrolity w organizmie – jak prawidłowo je uzupełniać?

Elektrolity to coś, co jest wręcz niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jest to podstawa, o której bardzo często przypominają nam lekarze. Jeśli dojdzie do niedoboru, mogą powstać…

Elektrolity to coś, co jest wręcz niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Jest to podstawa, o której bardzo często przypominają nam lekarze. Jeśli dojdzie do niedoboru, mogą powstać zaburzenia rytmu serca, drżenia ciała, a nawet omdlenia. Warto zatem wiedzieć, jak należy prawidłowo je uzupełniać.

Czym są elektrolity?

Medycznie, mówi się o nich jony soli, jakie występują w płynach zawartych w naszym ciele, czyli we krwi, osoczu, oraz płynach tkankowych. Ludzkie ciało musi utrzymywać odpowiedni poziom płynów, by mogło normalnie funkcjonować. Elektrolity składają się z: sodu, jonu, potasu, wapnia, oraz magnezu i w ten sposób organizm utrzymuje prawidłowe napięcie w błonach komórkowych i odpowiednio przenosi impulsy nerwowe, do pozostałych komórek.

W jaki sposób tracimy elektrolity?

Najczęściej dochodzi do tego podczas upałów, bądź jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Elektrolity „uciekają” z naszego organizmu poprzez pot, lub podczas walki z infekcjami wirusowymi. Dlatego… Trzeba systematycznie je uzupełniać, aby zachować równowagę i uniknąć niedoboru wody w naszym organizmie.

Jak uzupełniać elektrolity?

W zachowaniu odpowiedniej ilości elektrolitów pomaga:
  • picie wody wysokozmineralizowanej w dużych ilościach
  • picie soków pomidorowych – źródło potasu
  • stosowanie diety, która bazuje na: sodzie, potasie i magnezie – spożywanie bananów, pomidorów, moreli suszonych, kakao, pestki dyni, migdały.
  • stosowanie tabletek bogatych w minerały np. chelaty aminokwasowe
  • picie dużej ilości napojów izotonicznych bogatych w chlorek sodu i potasu, w przerwach między treningami