Artykuły

Dentyści przeciwko paleniu

Dr Tin Chun Wong, prezydent FDI World Dental Federation (Światowa Federacja Dentystyczna) przekonuje, że niezwykle ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej jest walka z nałogiem palenia papierosów. Zwraca uwagę na szczególną rolę dentystów w tej kwestii.

Nie kto inny, a właśnie dentyści powinni przekazywać pacjentom ważne informacje dotyczące konsekwencji palenia papierosów – mówi. Dodaje też, że zapobieganie to podstawa w skutecznym zwalczaniu zdecydowanej większości chorób jamy ustnej. Jest nie tylko łatwiejsze, ale także i tańsze niż ich leczenie, pozwala też uniknąć wynikających z nich niekorzystnych dla całego organizmu
konsekwencji. Palacze papierosów są bardziej narażeni na raka jamy ustnej, a także choroby dziąseł, przebarwienia zębów i ich przedwczesne wypadanie.

Głównym hasłem nadchodzącego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2015 jest „Smile for life”, czyli „Uśmiech dla życia”. Dentyści chcą w ten sposób podkreślić, że dbanie o zdrowie zębów pomaga dbać o zdrowie całego ciała.