Artykuły

Czym zajmuje się internista?

Internista to określenie lekarza specjalizującego się w chorobach wewnętrznych.

Interna to bardzo szeroki dział medycyny Nazwa ta wywodzi się od łacińskiego słowa internus, czyli „wewnętrzny”. Samo to wyjaśnienie już wystarcza, żeby zrozumieć, że lekarz internista interesuje się wnętrzem pacjenta – wszystkimi chorobami, które je dotykają oraz procesami, które tam zachodzą.

Praca lekarza internisty wymaga wiedzy z wielu różnorodnych gałęzi medycyny. Zajmuje się on między innymi chorobami układu krążenia, układu trawiennego, oddechowego, kostnego czy mięśniowego. Oczywiście lekarze mogą uzyskiwać bardziej specjalistyczną wiedzę w ramach zdobywanych specjalności. Obecnie postęp medycyny jest tak szybki, że lekarze muszą zawężać swoje pole specjalizacji, by móc swoją pracę wykonywać jak najlepiej.

Jakie są działy interny?

W ramach tej dziedziny medycyny można wyróżnić między innymi diabetologię, zajmującą się leczeniem cukrzycy, alergologię, związaną ze schorzeniami alergicznymi, pulmonologię, zajmującą się chorobami układu oddechowego, endokrynologię, czyli dział medycyny związany z hormonami, kardiologię, dotyczącą chorób serca i naczyń krwionośnych, reumatologię, zajmującą się schodzeniami układu ruchu oraz wiele innych.

Skierowanie do odpowiedniego specjalisty

Wiele zadań lekarza internisty przejmują lekarze rodzinni pracujący w przychodniach. Ich zadaniem jest wstępne rozpoznanie choroby i ewentualne skierowanie do specjalisty, który dokładnie ją zdiagnozuje i zaproponuje konkretne metody leczenia. Przy mniej poważnych schorzeniach skuteczne leczenie może podjąć także lekarz rodzinny (w przypadku dzieci – pediatra).