Jak to co niektórzy mawiają… Na świecie jest tyle chorób, co ludzi, dlatego nie można wszystkich dolegliwości wrzucić do jednego worka, bo każda z nich dotyczy czego innego. Dzisiaj chcieliśmy skupić się na chorobie oczu zwanej jaskrą.
Jak to co niektórzy mawiają… Na świecie jest tyle chorób, co ludzi, dlatego nie można wszystkich dolegliwości wrzucić do jednego worka, bo każda z nich dotyczy czego innego. Dzisiaj chcieliśmy skupić się na chorobie oczu zwanej jaskrą. Jest to choroba, która może wystąpić u człowieka niezależnie od wieku i zalicza się, do jednej, z najgroźniejszych chorób oka. Jeśli nie zostanie wyleczona w porę, może dojść do najgorszego- ślepoty. Wywołane jest to bowiem stopniowym zanikaniem nerwów wzrokowych, a główne zagrożenie wśród pacjentów, to oczywiście brak zgłoszenia lekarzowi ów problemu. Osoba, cierpiąca na jaskrę zazwyczaj udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy schorzenie jest już w zaawansowanym stadium
Czym objawia się jaskra?
Jeśli chodzi o objawy… Na początku nie są one zauważalne przez pacjentów, gdyż nie charakteryzuje się ona wyraźnymi symptomami. Nie są odczuwalne żadne bóle oczu i nie występuje także pogorszenie wzroku. Jaskra zazwyczaj zostaje wykryta podczas profilaktycznej wizyty u okulisty. Może nawet dojść do tego, że badanie wykaże, iż pacjent prawie niewidomy, a nie miał o tym nawet pojęcia. Dzieje się tak dlatego, że utrata wzroku podczas jaskry następuje bardzo powoli. Zauważyć można ją dopiero wtedy, kiedy zaburzenia wzroku krążą po obwodzie pola widzenia i zakłócają także jego centrum. Niestety… W takim stadium może już być za późno na leczenie.
Regularne badania – ochrona przed jaskrą
Aby uciec przed tą chorobą, bardzo ważne są regularne badania u okulisty. Dzięki temu będzie można zapobiec powstaniu jaskry i tym samym uchronić siebie przed ślepotą. Badaniem podstawowym, wykrywającym jaskrę jest szczegółowa ocena tarczy nerwu wzrokowego, do którego stosuje się lampę szczelinową, posiadającą specjalną soczewkę Volka. Warto jest też zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeżeli jest podwyższone, może być to sygnał ostrzegawczy.