Dowiedz się więcej o nadziąślakach, schorzeniu jamy ustnej!
Jeśli chodzi o choroby jamy ustnej, możemy spotkać się z wieloma różnymi, być może nieznanymi schorzeniami. Dzisiaj chcieliśmy zwrócić waszą uwagę na nadziąślaki. Czym one właściwie są? Zaliczają się do zmian błony śluzowej, występującej w jamie ustnej. Na szczęście schorzenie to nie ma nic wspólnego z nowotworem, jednak pomimo tego należy się nimi zainteresować i dokonać szybkiej diagnostyki…
Jakie wyróżniamy rodzaje nadziąślaków?
Dziedzina naukowa, jest tą, w której można wyróżnić wiele rodzajów danej choroby. Jeżeli chodzi o nadziąślaki chcemy przytoczyć ich dwie odmiany.
- Nadziąślaki ziarninowe i włókniste – wyglądają, jak kuliste, szypułkowe guzki, które mają konsystencje różnego rodzaju. Bardzo często wyglądają jak miękkie, elastyczne guzki o różnej twardości. Kolorystycznie prezentują się inaczej, niż barwa dziąseł (różowe lub czerwone). Nie sprawiają bólu i występują tylko na obszarze błony śluzowej dziąseł.
- – Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe – wyglądem przypominają guzy, które mają miękką konsystencję. Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek, nawet niewielkiego urazu mogą krwawić. Ten rodzaj nadziąślaka może przeistoczyć się w owrzodzenie, które powraca i przekształca się w zmianę nowotworową- złośliwą. Ten typ schorzenia jest całkowicie inny od reszty.
Diagnostyka tak ważna dla człowieka…
Jeżeli zauważymy jakieś, dziwnie prezentujące się zmiany w naszej jamie ustnej, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza. Nigdy nie wiemy, czym to może grozić, więc lepiej zawsze dmuchać na na zimne.