Artykuły

Choroby przyzębia a zdrowie

Jak wskazują badania, paradontoza i inne choroby przyzębia zagrażają nie tylko jamie ustnej.

Jak wskazują najnowsze badania, paradontoza i inne choroby przyzębia zagrażają nie tylko jamie ustnej, ale i zdrowiu całego organizmu.

Zgodnie z badaniami naukowców z University of Helsinki, choroby przyzębia, prowadzące do przedwczesnej utraty uzębienia, bardzo niekorzystnie wpływają także na inne organy ludzkiego ciała. Badania przeprowadzone na grupie 8446 osób w wieku 25-75 lat wskazały, że brak przynajmniej pięciu zębów skutkuje o 140% większym ryzykiem wystąpienia zawału serca. Utrata dziewięciu lub większej ilości zębów powiązane były zaś z częstszym pojawianiem się chorób naczyń wieńcowych (o 51%). W tym przypadku rośnie także ryzyko zachorowania na cukrzycę (o ok. 13%). Najbardziej zagrożone jest jednakże zdrowie osób po zupełnej utracie uzębienia. W ich przypadku od 40 do 60% częściej występowały komplikacje zdrowotne niż w przypadku osób, które zachowały część własnych zębów.

Jest to kolejny dowód na to, że dbanie o zęby i profilaktyka mają ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka. Wato mieć to na uwadze i pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa oraz właściwej higienie jamy ustnej.