Artykuły

Ból zęba po leczeniu- czy to normalne?

Bardzo często, kiedy wychodzimy od dentysty czujemy ból w miejscach, jakie podlegały zabiegowi. Zwykle pacjent jest zaniepokojony, jednak…

Bardzo często, kiedy wychodzimy od stomatologa czujemy ból w miejscach, jakie podlegały zabiegowi. Zwykle pacjent jest zaniepokojony, jednak… Coś takiego jest zupełnie normalne, gdyż zalicza się do do nadwrażliwości pozabiegowej. Warto wiedzieć też, cóż jeszcze może wywołać ból zęba po wizycie w gabinecie dentystycznym.

Jakie są przyczyny bólu zęba po leczeniu?

Jeśli boli was ząb po leczeniu, powinniście wiedzieć, iż mogło zostać to wywołane nadwrażliwością –  do której dochodzi zawsze po wypełnianiu zęba. Może wówczas powstać mikroprzeciek brzeżny, który występuje na wierzchniej warstwie zęba, lecz może on oddziaływać także na miazgę i wywołać w ten sposób stan zapalny. Dentysta wykonujący zabieg musi sięgnąć po narzędzia, które to dodatkowo podrażniają miazgę i otwierają kanały zębinowe. W ten sposób dochodzi do mocniejszego przewodzenia bodźców z otoczenia. Pojawia się to zazwyczaj podczas spożywania ciepłych i zimnych posiłków, bądź, gdy spożywamy słodycze. Nawet przepływ powietrza podczas oddychania przez usta może wywołać ból.

Dentysta idealny – nie obawiaj się!

Ból zęba po zabiegu może być spowodowany także źle założoną plombą i mało fachowym zabiegiem, a do czegoś takiego dojść nie powinno. Dlatego… Zawsze powinieneś korzystać z usług fachowców, którzy to przyłożą się odpowiednio do swojej pracy i wysłuchają wszystkich problemów, o jakich masz do powiedzenia. Bowiem idealny dentysta to też taki, który potrafi wysłuchać własnego pacjenta, poznając wszystkie jego obawy.