Artykuły

Ból w klatce piersiowej – czym jest?

Bóle w klatce piersiowej mogą doprowadzić do różnych schorzeń, dlatego nie należy ich lekceważyć, gdyż towarzyszty temu ogromne ryzyko!

Jeśli wkrada się taka dolegliwość, nie będziemy w stanie bezpośrednio stwierdzić, bo jest przyczyną, gdyż coś takiego może prowadzić do wielu różnych dolegliwości, które mają związek z przewodem pokarmowym, nerwowym lub mięśniowo-szkieletowym. Warto jednak spróbować choć odrobinę dojść do sedna i poznać przyczyny, w czym mogą pomóc nam różnego rodzaju badania profilaktyczne i inne zabiegi.

Ból w klatce piersiowej popularny wśród pacjentów

Dzisiaj, jednym z częstszych dolegliwości, jakie zgłaszają lekarzom pacjenci jest właśnie ból w klatce piersiowej. Charakteryzuje się on uczuciem dyskomfortu, który jest wywoływany przez wszelkiego rodzaju uciskanie, rozrywanie, kłucie, niestrawności, wzdęcia z odbijaniem w klatce piersiowej. Coś takiego może pojawić się również w momencie, w którym nasz organizm podlega jakiemuś wysiłkowi fizycznemu. Tego rodzaju ból pokazuje swoją obecność zarówno po prawej, jak i po lewej stronie klatki piersiowej. Przybiera on na sile także podczas spoczynku a nawet i kaszlu, podczas pochylania się i nawet w pozycji leżącej. Tak więc… bardzo ciężko jest w ogóle stwierdzić główną przyczynę, gdyż może ich być naprawdę wiele.

Boląca klatka piersiowa a schorzenia sercowo-naczyniowe

Spośród tak szerokiej gamy schorzeń, do jakich mogą doprowadzić bóle w klatce piersiowej, chcemy wyróżnić te, które dotyczą układu sercowo-naczyniowego. – kardiomiopatia przerostowa – dławica piersiowa – zawał serca – tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej – zapalenie mięśnia sercowego – zapalenie osierdzia Każda z tych dolegliwości jest bardzo poważna, dlatego jeśli pojawiają się bóle w klatce piersiowej, należy bezzwłocznie udać się do swojego lekarza.