Badania profilaktyczne powinny być wykonywane regularnie przez osoby w każdym wieku.
Każda osoba, która chce właściwie zadbać o swoje zdrowie, powinna wykonywać okresowe badania profilaktyczne. Nawet jeśli samopoczucie dopisuje, to pewne nieprawidłowości w działaniu organizmu mogą być ukryte. Wykonanie badań pozwala szybko się o nich dowiedzieć i zareagować, zanim przerodzą się w choroby.
Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?
- Badanie krwi – podstawowe badania to morfologia krwi i OB. Analizując wyniki morfologii można ocenić ilość i jakość elementów krwi – leukocytów, erytrocytów, trombocytów. Pozwala to na wstępne zdiagnozowanie takich nieprawidłowości jak np. niedokrwistość i nadkrwistość, stan zapalny czy inne choroby krwi. OB jest natomiast badaniem sprawdzającym sposób opadania czerwonych krwinek. Na tej podstawie można zdiagnozować między innymi zmiany zapalne, reumatyczne czy też nowotworowe.
- Badanie moczu – może pomóc w zdiagnozowaniu różnorodnych chorób nerek i układu moczowego, pomaga też monitorować zawartość różnych substancji w organizmie (np. witaminy C, wapnia).
- Badanie poziomu cukru we krwi – dzięki niemu szybko można zareagować na podwyższony lub obniżony poziom glukozy, wykryć stany przedcukrzycowe oraz cukrzycę.
- Badanie poziomu cholesterolu – badanie to warto wykonywać zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia. Dzięki niemu można dokonać oceny gospodarki tłuszczowej w organizmie i zauważyć nieprawidłowości w układzie krążenia (które mogą w przyszłości prowadzić do zawału serca, choroby wieńcowej czy miażdżycy).
- Mierzenie ciśnienia – pozwala zdiagnozować np. nadciśnienie tętnicze, które może być objawem różnych chorób i nieprawidłowości.