Artykuły

Aparat stały – przygotowanie

Przed leczeniem ortodontycznym należy właściwie przygotować zęby.

Leczenie ortodontyczne z użyciem stałego aparatu jest długotrwałe i wymaga od pacjenta pewnych wyrzeczeń. Jego efekty wynagradzają jednak cały włożony w ten proces trud. Zanim aparat znajdzie się na zębach, muszą być one właściwie przygotowane. W jaki sposób?

  1. Wyleczenie próchnicy i naprawa plomb. Wizyty przygotowawcze mają na celu między innymi wyleczenie wszelkich ubytków próchniczych i ewentualną wymianę nieszczelnych plomb na nowe.

  2. Usunięcie kamienia nazębnego. Zęby muszą być dobrze oczyszczone przed założeniem aparatu, ponieważ podczas leczenia dbanie o nie będzie utrudnione, a kamień może łatwiej się osadzać.

  3. W niektórych przypadkach: usuwanie zębów. Na podstawie analizy każdego przypadku indywidualnie, dentysta może podjąć decyzję o usunięciu zębów, które mogłyby utrudniać leczenie. Zwykle są to zęby przedtrzonowe – czwórki albo piątki. Po ich usunięciu pozostałe zęby zyskują przestrzeń, dzięki której możliwe jest dążenie do ich własnego ustawienia.

  4. Separacja zębów. Na kilka dni przed założeniem aparatu konieczne jest umieszczenie gumowych elementów pomiędzy zębami – ich zadaniem jest delikatne rozsunięcie ich tak, aby pojawiło się miejsce na metalowe pierścienie. To na nich zostanie później umocowany aparat.

Dowiedz się więcej o leczeniu ortodontycznym

Przed przystąpieniem do leczenia wszystkie szczegóły na temat jego przebiegu można poznać bezpośrednio u ortodonty. Zachęcamy do odwiedzin w naszym gabinecie i zasięgnięcia u dentystów szczegółowych informacji na temat procedur ortodontycznych, ich przebiegu i efektów.