Artykuły

Aparat ortodontyczny a higiena

Podstawowe zasady dbania o zęby podczas leczenia ortodontycznego.

Poznaj cenne porady dotyczące dbania o zęby podczas leczenia ortodontycznego. Wszystkie zalecenia i niezbędne informacje uzyskasz od swojego ortodonty, poniższe porady zostały natomiast przygotowane przez organizację ACFF (Alliance for a Cavity-Free Future – Sojusz dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy). Warto się z nimi zapoznać – dotyczą zarówno higieny jamy ustnej, jak i zalecanej diety.

Jeśli nosisz stały aparat ortodontyczny:

  • Myj zęby za pomocą specjalnej szczoteczki ortodontycznej, którą wskaże Ci Twój lekarz. Pamiętaj, by szczotkować zęby po każdym posiłku, by pozbyć się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami oraz ze szczelin w aparacie. Możesz używać dowolnej pasty do zębów, chyba że Twój lekarz zaleci coś innego (niekiedy niezbędne jest np. stosowanie pasty o zwiększonym stężeniu fluoru).
  • Unikaj słodyczy oraz lepiących się substancji (np. toffi), a także gum do żucia. Pamiętaj, że twarde pokarmy (takie jak np. orzechy) mogą uszkodzić aparat przy rozgryzaniu, dlatego ich także staraj się unikać. Twarde warzywa i owoce, np. jabłka czy marchewki, krój na niewielkie kawałki i unikaj przegryzania ich przednimi zębami.
  • Pamiętaj o płukaniu jamy ustnej po wypiciu słodkiego płynu. Do płukania możesz używać specjalistycznych płynów – o ich dobór zapytaj swojego dentystę.
  • Jeśli błona śluzowa na policzkach lub wargach jest podrażniana przez aparat, możesz używać płukanek leczniczych i maści, a na drażniący fragment aparatu zastosuj wosk ochronny.
  • Stały aparat ortodontyczny nie przeszkadza w zabiegach profilaktycznych oraz w leczeniu zachowawczym, możesz więc bez obaw poddać się leczeniu w gabinecie dentystycznym.

Dbanie o jamę ustną u
osób noszących aparat ortodontyczny musi przybierać szczególną
formę, by leczenie mogło przebiegać prawidłowo, dlatego upewnij
się, że robisz wszystko właściwie. W razie jakichkolwiek
wątpliwości, nie bój się pytać – Twój ortodonta z
pewnością chętnie odpowie na Twoje pytania podczas wizyty.