Artykuły

Angina- jakie niesie za sobą powikłania?

Angina i niebezpieczne powikłania, dowiedz się więcej!

Aby móc w ogóle mówić o powikłaniach anginy, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym ona właściwie jest. Ta choroba to nic innego problem z górnymi drogami oddechowymi i bakteryjne zapalenie migdałków, które powstaje w wyniku zakażenia paciorkowcem. Jeśli zaś chodzi o powikłania, mogą wystąpić w okolicach górnych dróg oddechowych, bądź uszu. Gorzej jest wtedy, kiedy dotykają np. serca. Jest to dość niebezpieczne, dlatego taką chorobę należy wyleczyć od początku do samego końca.

Angina a zapalenie ucha środkowego

Jest to najczęstsze powikłanie, jakie możemy spotkać przy anginie. Sytuacja, w której mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego jest spowodowana nie doleczeniem choroby. Jej głównym objawem jest kłujący ból w uchu. Może nawet stracić tymczasowo słuch oraz dostać gorączki. Takie sytuacja wręcz zmuszają do tego, by odwiedzić lekarza laryngologa, by mógł zapobiec dalszemu rozwojowi choroby, jaką jest zapalenie ucha środkowego.

Angina a zapalenie zatok

To kolejny i bardzo częsty problem, który pojawia się przy niedoleczonej anginie. Bardzo często na początku to powikłanie nie jest zauważane na początku. Możemy to jednak rozpoznać po silnym bólu głowy, który stopniowo rośnie i pojawia się też przy schylaniu. Wydzielina, która spływa po naszym gardle w tylnej jego części także może być sygnałem wskazującym na zapalenie zatok. Jeżeli zaobserwujemy któryś z tych objawów powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Leczenie zapalenia zatok odbywa się głównie poprzez antybiotyki, ale czasami zwykłe leki przeciw alergii, czy przeciwbólowe także zdają egzamin. Nie lekceważ anginy, dbaj o swoje zdrowie i nie daj się chorobie!