Artykuły

140 lat wiertła dentystycznego

26 stycznia 2015 roku minęło dokładnie 140 lat od wynalezienia urządzenia, które dziś  znaleźć można w każdym gabinecie stomatologicznym – wiertła dentystycznego.

Wynalazcą urządzenia nazywanego pierwotnie wiertłem elektrycznym był amerykański stomatolog George F. Green. 26 stycznia 1875 roku opatentował urządzenie, które w ciągu następnych dekad ewoluowało w przyrząd dentystyczny, z którym zetknął się chyba każdy z nas. Co ciekawe, dopiero siedem lat później w USA powstała pierwsza na świecie elektrownia miejska. Jak więc wynalazca napędzał swój elektryczny wynalazek, skoro nie miał dostępu do prądu? Wykorzystał mechanizm maszyny do szycia należącej do jego matki, dzięki czemu energię otrzymywał za pomocą… pracy nóg. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że matka doktora Greena nie była zachwycona pomysłem wykorzystania jej narzędzia pracy w tym celu i zażądała jego zwrotu. Konflikt ostatecznie zakończył się kupnem nowej maszyny do szycia.

Wynalezienie wiertła dentystycznego okazało się jednym z przełomowych wydarzeń w rozwoju stomatologii. Już w pierwszych latach XX wieku urządzenie to rozwijano technologicznie, dziś zaś trudno wyobrazić sobie leczenie ubytków w zębach bez jego użycia.